koty-syberyjskie-warszawa

    KOT SYBERYJSKI ORAZ NEVA MASQUARADE  

Kot syberyjski to przedstawiciel jednej z naturalnych ras półdługowłosych. Oznacza to, że jego ewolucja przebiegała bez udziału człowieka. Początki rasy datuje się na XVII w., choć niektóre źródła podają nawet XI w. Pochodzi z Syberii i dlatego jest jednym z najczęściej występujących kotów domowych w Rosji. Kot ten został upowszechniony poza Rosją stosunkowo niedawno, na Zachodzie dopiero po upadku ZSRR. Rasę w 1989 r. odkryło w Związku Radzieckim małżeństwo Schultz, miłośnicy kotów z ówczesnego NRD. Zakupili kilka okazów w Leningradzie. Krótkie dzieje tej rasy w krajach zachodnich sprawiają, że jej dokumentacja genealogiczna jest nader skąpa. W Polsce hodowlę tej rasy rozpoczęto w roku 1989, kiedy to Jolanta Sztykiel sprowadziła pierwszego kota syberyjskiego.

 

Osobliwą i urzekającą odmianą kotów syberyjskich jest Neva Masquarade. Nazwę tę nadano na cześć Newy - rzeki przepływającej przez Petersburg, miasta słynącego z maskarad - hucznych balów maskowych. Rodowód Neva Masquarade sięga XVII w., kiedy w Rosji ogromnie popularne były koty syjamskie. Moda przeminęła, a niedawny arystokrata zmuszony został do plebejskiego zajęcia, jakim jest łowienie myszy. Wtedy prawdopodobnie doszło do samoistnych krzyżowań z kotem syberyjskim, czego rezultat możemy dziś podziwiać. Neva jest pełnowartościowym kotem syberyjskim zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, różni się jedynie umaszczeniem.


Neva masquarade lub "newska maskaradnaja" jest nazwą odmiany barwnej kota syberyjskiego. Nietypową nazwę nadali zrzeszeni w klubie TARC (The Aboriginal Russian Cat Club) rosyjscy hodowcy na pamiątkę słynnych petersburskich bali maskowych, odbywających się niegdyś nad brzegami rzeki Newy i właśnie z Petersburga pochodziły pierwsze nevki a do Europy i Stanów sprowadzono jej w latach dziewięćdziesiątych. Koty Neva Masquarade wybarwiają się bardzo powoli, zmieniają się praktycznie przez cały czas. Oznaczenia na głowie, łapkach i ogonie oraz niesamowite błękitne oczy są dziedzictwem syjamskim .

Charakter

Koty syberyjskie oraz Neva Masguarade to zwierzęta ruchliwe, żywiołowe, z dużym temperamentem. Są bardzo przyjacielskie, uczuciowe. Nie są agresywne, nie mają również niszczycielskich zapędów. Koty te bardzo lubią wspinać się i skakać, co potwierdza ich częste odpoczywanie na wysokich półkach i szafach. Są wspaniałymi myśliwymi. Jest prawdopodobne, że mieszkańcy Syberii używali ich jako "stróża" domu, ponieważ potrafił reagować mruczeniem na widok zbliżającego się obcego. W rodzinie jest serdeczny i towarzyski, nie natarczywy, niezależny.

Standard rasy wg. FIFe

Koty syberyjskie , Neva Masguarade mają szerokie uszy, z wystającymi frędzelkami, lekko skośne oczy, frędzelki między poduszkami, na łapkach, portki na tylnych łapach.

Wielkość - średni lub duży, samice najczęściej mniejsze od samców. Waga od 3 do 7kg. Masywne ciało o mocnym kośćcu. Kot o wyglądzie majestatycznym.

Głowa

Kształt - nieco dłuższa, niż szersza , łagodnie zaokrąglona w kształcie klinu(odwrócony trapez)

Czoło - szerokie, lekko zaokrąglone.

Policzki - kości policzkowe dobrze rozwinięte, wysoko osadzone.

Nos - średniej długości, szeroki.

Broda – pełna uciekająca, profil pokazuje zakrzywioną linie od podbródka do nosa.

Uszy

Kształt - średniej wielkości , szeroko otwarte u nasady, zaokrąglone na końcach.

Umiejscowienie - dość szeroko rozstawione, lekko nachylone ku przodowi. Mogą z nich wychodzić kosmyki sierści.

Oczy

Kształt - duże, lekko owalne, osadzone dość daleko od siebie.

Kolor - jednolity, każdy kolor jest dopuszczany

Korpus

Struktura - mocny kościec, muskularny, mocny kark, szeroka klatka piersiowa

Kończyny

Nogi - średniej długości, proporcjonalne do tułowia, mocne.

Łapy - duże, okrągłe, z pęczkami długich włosów między palcami.

Ogon

Ogon - szeroki i  mocny u nasady, stopniowo zwężający się ku końcowi. Równomiernie puszysty. Sierść na ogonie gęsta i długa. Jeżeli uchwyci się ogon za koniec i uniesie, sierść nie powinna rozpadać się. Ogon średniej długości, zawinięty wzdłuż boku powinien dochodzić do łopatki.

Futro

Struktura - półdługie, bardzo gęste, włos okrywowy twardy, błyszczący, nieprzemakalny, wydłużający się od łopatek do zada, opadający na boki i górną cześć ogona. Podszerstek podwójny, gęsty i zwarty w porze zimowej, nieznaczny w porze letniej. Sierść nigdy nie zbija się w kołtuny. Sierść zdobiąca jest długa i gęsta w formie grzywy i kołnierza (tzw. kryza), lecz nie powinna być zbyt przerośnięta.

We współczesnych tendencjach dopuszcza się dwie formy kołnierza - albo okrągły (równy na całej długości), lub owalny (dłuższy po bokach, a pod podbródkiem krótszy). nie jest dopuszczalny kołnierz trójkątny, jak u kotów norweskich leśnych. Na klatce piersiowej sierść zwarta i gęsta (tzw. żabot). Szeroki kołnierz podkreśla dostojny wygląd kota syberyjskiego ora neva masquerade. Za grzywą na szyi sierść trochę krótsza, co tworzy granicę między masywną głową i masywnie zbudowanym tułowiem. Okazałe "portki" i puszysty ogon.

Kolor - koty  dzieli się obecnie na dwie odmiany kolorystyczne: tzw. Klasyczne SIB i Neva Masquarade NEM . Wśród kotów umaszczonych klasycznie dopuszczalne są wszystkie kolory wliczając wszystkie odmiany kolorystyczne z białym z wyjątkiem kolorów: czekoladowego, liliowego, cynamonowego i oznaczeń. Występowanie koloru białego jest dozwolone m.in. jako biała gwiazda (płomyk), biały medalion, biała klatka piersiowa, biały na brzuchu, białe łapy oraz bicolour, arlekin, van. Umaszczenie Neva Masquarada to znaczenia typu point (maska, uszy, łapy, ogon).

 
   
 

Oprawa graficzna, CMS, aktualizacje: DanielS