::|| Kociak przybywa do domu || Opieka || Wszystko o wystawach ||:: 

-Certyfikaty i tytuły wystawowe
Koty na wystawach startują w różnych klasach wystawowych. Na wystawach koty otrzymuja różne tytuły i na każdy tytuł trzeba zdobyć odpowiednią ilość certyfikatów...

Koty oceniane są w następujących klasach:

Klasa kociąt to klasa wiekowa dla zwierząt od 3. do 6. miesiąca życia, ma ona numer 12. Pamiętać należy, że w tej klasie kocięta muszą być zaszczepione i odbyć obowiązkową kwarantannę poszczepienną. Jeśli kociak jest za mały na wystawę lub jest jeszcze w okresie kwarantanny poszczepiennej, lepiej niech zostanie w domu.

Klasa młodzieży przeznaczona jest dla kotów w wieku od 6 do 10 miesięcy. Numer klasy - 11.
W klasie kociąt i młodzieży zwierzę może maksymalnie otrzymać EX1, a w finale tytuł Best in Show. Pięciokrotne wygranie wystawy w klasie 11 i 12 (5 x BiS) nadaje kotu tytuł Junior Winner, czyli Zwycięzca Młodzieży. Jest to bardzo wielkie wyróżnienie i niewiele kotów w Polsce posiada ten tytuł.

Klasa otwarta to klasa kotów dorosłych powyżej 10. miesiąca życia. W klasie tej zarówno kocury, jak i kotki mogą otrzymać maksymalnie certyfikat na championa CAC (z francuskiego: certificat apitude championat). Tylko jeden kot w klasie może otrzymać certyfikat. Uzyskanie 3 x CAC od 3 różnych sędziów nadaje kotu tytuł championa. CAC = minimum 93 punkty. Na jednej wystawie kot może zdobyć maksymalnie jeden certyfikat. W przypadku wystaw dwucertyfikatowych, każdego dnia wystawy przyznawane być mogą osobne certyfikaty. Klasa numer 9.

Klasa Championów to klasa dla kocurów i kotek posiadających już ten tytuł. By przejść do wyższej klasy, muszą one zdobyć 3 razy od 3 różnych sędziów certyfikat na międzynarodowego championa CACIB, jeden z tych certyfikatów musi jednak pochodzić z wystawy zagranicznej. CACIB = minimum 95 punkty. Klasa numer 7.

Klasa Inter Championów spotykają się w niej koty o dość wysokim statusie wystawowym. By znaleźć się "oczko" wyżej, muszą zdobyć tym razem już 6 certyfikatów na Grand Inter Championa - CAGCIB. CAGCIB = minimum 96 punktów. Co najmniej 2 z nich muszą pochodzić z dwu różnych krajów. Minimum 3 sędziów musi nadać te certyfikaty. Klasa numer 5.

Klasa Grand Inter Championów to jeszcze nie najwyższa klasa wystawowa, acz już bardzo wysoka. W klasie tej startują tylko kocury i kotki, które mają już tytuł Inter Championa. By mogły one zdobyć najwyższy tytuł wystawowy FIFe, muszą otrzymać w tej klasie 9 certyfikatów na Europejskiego Championa CACE, 2 nich muszą pochodzić z różnych krajów i musi je sygnować minimum 3 sędziów. CACE = minimum 97 punktów. Klasa ta nosi numer 3.

Klasa Europejskich Championów to najwyższa klasa wystawowa. By kot się w niej znalazł, musi jako dorosłe zwierzę zdobyć certyfikaty na co najmniej 21 wystawach. W tej klasie koty nie są już klasyfikowane, otrzymują one honorowe wyróżnienie za udział w wystawie HP (Honour Prize). Klasa numer 1. Koty z tytułem EC mogą jednak brać udział w nominacjach do BiS i BiV...

Kastrowane koty też zdobywają tytuły, nie są one jednak porównywane z kotami niekastrowanymi. Odpowiednikiem tytułu championa dla kastratów jest tytuł Premiora. Liczba certyfikatów i inne przepisy dotyczące tytułów nie ulegają zmianom, i tak: Klasa kastratów - 3 x CAP (fr. certificat apitude premiorat) Numer klasy 10.
Klasa Premiorów - 3 x CAPIB, klasa numer 8.
Klasa Inter Premiorów - 6 x CAGPIB, klasa numer 6.
Klasa Grand Inter Premiorów - 9 CAPE, klasa numer 4.
Klasa Europejskich Premiorów - najwyższa klasa wystawowa dla kastratów, numer 2.

Ponadto, na wystawie koty otrzymuja oceny w danej klasie lub kolorze, nominacje do BISu (czyli show w którym biorą udział koty najlepsze z najlepszych na danej wystawie):

EX1 - otrzymuje najlepszy kot z danej grupy.

BIV - ten tytuł otrzymuje najlepszy kot w kolorze. Aby doszło do takiego wyboru muszą być minimum trzy koty z tej samej grupy kolorystycznej. Tytuł ten jest bardzo ceniony przez hodowców.

NOM BIS - oznaczana jako NOM. Nominację otrzymuje najlepszy kot z danej grupy i kategorii. I tak dorosły kocur z kategorii II jest porównywany z innymi kocurami tej kategorii. Sędzia wybiera najlepszego i jego nominuje.

BOS - (Best Opposite Sex) otrzymuje najlepszy kot danej płci w danej kategorii w Best in Show.

BIS - (Best In Show) otrzymuje najlepszy kot danej kategorii.

BOB - (Best of Best) ten tytuł otrzymuje najlepszy kot ze wszystkich kategorii, czyli najpiękniejszy kot wystawy.


Dzięki odpowiedniej ilości wygranych na wystawach, oprócz podstawowych tytułów (CH, IC, GIC oraz EC) kot może otrzymać także następujące tytuły:

- JW czyli Junior Winer: Ten tytuł może otrzymać wyłącznie kociak do 10 miesiąca, który wygrał w swojej klasie 5 wystaw.

- DM czyli Distinguished Merit: Ten tytuł może otrzymać wyłącznie: kotka, która urodziła 5 kotków, które zdobyły tytuł IC lub IP lub kocur który spłodził 10 kotków, które zdobyły tytuł IC lub IP.

- DSM czyli Distinguished Show Merit: Ten tytuł otrzymuje kot, który w minimum dwa lata i jeden dzień zdobył 10 tytułów BOS lub BIS

- DVM czyli Distinguished Variety Merit: Ten tytuł istnieje od 1 stycznia 2008 i otrzymuje go kot, który zdobył 10 tytułów BIV w przeciągu minimum 2 lat i 1 dnia.

- WW czyli World Winner: to tytuł przyznawany raz do roku na wystawie światowej.


 

Oprawa graficzna, CMS, aktualizacje: DanielS